Potwory

Czernik

tekst archiwalny - 4 maja 2008
Jergal i Kloanna pokonali tego dnia znaczną część drogi do Hyoadanam. Do celu zostało im jeszcze tylko kilka mil. W normalnych okolicznościach dotarliby do miasta jeszcze tej nocy, jednak wierzchowce stanowczo odmówiły dalszej wędrówki. Chcąc nie chcąc, rozbili obóz pod osłoną nocy, w samym środku Jęczącej Kniei. Posiliwszy się upolowanym rano królikiem, Kloanna rozwinęła posłanie. - Ja potrzymam wartę. - rzekł Jergal, otulając towarzyszkę kocem. Był jednak bardziej wyczerpany, niż mu się wydawało. Nie minęła godzina, a opadły mu powieki. Zapadł w sen...

Dwie godziny później obudziło go szturchnięcie Kloanny.
- Jergal! Miałeś trzymać wartę! - Jergal otworzył oczy. Rozejrzał się dookoła, po czym spojrzał na Kloannę.
- Przepraszam, kochanie. Dobrze wiesz, że byłem tak samo zmęczony, jak Ty. - powiedział, obejmując kochankę w pasie
- W drodze wyjątku jestem w stanie ci to wybaczyć. - odpowiedziała, namiętnie całując jego usta
Chwilę później Kloanna zamarła. Sięgnęła dłońmi do pasa. Palce trafiły na materiał sukni i pochwę od sztyletu.
- Na gniew Helma! GDZIE MOJA SAKIEWKA!? - wrzasnęła, a jej głos odbił się w lesie szerokim echem


Harald Ksordat "Legendy Wybrzeża"Opowieści o chochlikach przybywających pod osłoną nocy i okradających nieostrożnych podróżników znane są chyba wszystkim mieszkańcom okolic Białej Puszczy. Ludzie mieszkający na obrzeżach wielkiego lasu, zazwyczaj nie dają wiary tym podaniom, uznając je raczej za legendy, w których więcej jest mitu niż prawdy. W rzeczywistości czerniki istnieją, a historie o ich zamiłowaniu do złota i błyskotek nie są wcale przesadzone. Istot tych jest jednak tak niewiele, że tylko nieliczni mają wątpliwą przyjemność zetknąć się z nimi twarzą w twarz. Poza tym czerniki są niewielkie i działają wyłącznie pod osłoną nocy, co dodatkowo utrudnia ich dostrzeżenie.

Czerniki to humanoidalne istoty dorastające do czterdziestu centymetrów wysokości. Ich skóra ma barwę od ciemnoszarej do czarnej i pokryta jest niezbyt bujnym, ciemnym owłosieniem. Czerniki są z reguły dość pulchne, ale nie przeszkadza im to zbytnio w wykonywaniu swego złodziejskiego fachu. Chude osobniki to rzadkość. Ponadto istoty te mają zazwyczaj nieproporcjonalnie długie kończyny. Co zaś się tyczy ich twarzy... są z reguły dość szerokie i byłyby czarne jak noc, gdyby nie wypukłe, ciemnożółte oczy. Zamiast nosów mają jedynie lekko wklęsłe nozdrza, a głowy zdobią kręcone, czarne włosy. Odziani są zazwyczaj w czarne skóry, które kupują od niziołków.

Wszyscy, którzy mieli okazję ujrzeć czerniki na własne oczy lub z wiarygodnych źródeł uzyskać informacje na ich temat, zgodni są co do jednego: istoty te zakładają swe domostwa nieopodal halflińskich wiosek. Niektóre społeczności czerników osiedlają się w pewnej odległości od osad niziołków, inne nie wahają się kopać swych norek tuż obok domów swych „większych” braci - gdyż, co by nie mówić, nawet przeciętny niziołek jest z reguły dwukrotnie wyższy od typowego czernika. Nie jest do końca jasne, co łączy te istoty z niziołkami. Najbardziej prawdopodobna jest hipoteza, według której czerniki i niziołki wyjątkowo dobrze się dogadują, zwłaszcza jeśli chodzi o interesy. To, co pierwsi zdołają ukraść nieostrożnym podróżnikom, przekazują zazwyczaj drugim w zamian za niezbędne do życia dobra.

A co czerniki kradną? Ano wszystko to, co może im się wydać wartościowe. Doskonale wiedzą, że ludzie najpilniej strzegą swych sakiewek, toteż właśnie w nich muszą znajdować się najcenniejsze rzeczy. Zdarza się jednak, iż czerniki ograbiają podróżnych z biżuterii czy drobnych smakołyków. Nierzadkie są sytuacje, w których zamiast kosztowności przywłaszczają sobie niewiele warte sztućce i naczynia czy mikstury w kolorowych flakonikach. Ogólnie rzecz biorąc, czerniki zabierają to, co akurat wpadnie im w ręce, choć preferują złoto i biżuterię.

Należy przy tym wszystkim dodać, że istoty te nie znoszą światła dnia. Mimo że działanie promieni słonecznych nie jest dla nich szkodliwe, to zdecydowanie preferują nocny tryb życia. Na swoje grabieżcze wyprawy wyruszają tylko i wyłącznie pod osłoną nocy. W ciągu dnia przebywają zaś w niziołczych kopalniach. Gdziekolwiek halflingi wydobywają jakieś surowce, tam przynajmniej jeden (z reguły najniższy) poziom kopalni zamieszkiwany jest przez społeczność czerników. W przypadku, gdy dana grupa czerników mieszka z dala od niziołczych społeczności, jej domem zwykle stają się opuszczone jaskinie i pieczary, które dostosowują do swoich potrzeb.

Czerniki mówią zazwyczaj w języku niziołczym.

STATYSTYKI

Malutka istota baśniowa

Kości Wytrzymałości: 1k6 (3pw)
Inicjatywa: +6 (+2 Zrę, +4 Doskonalsza Inicjatywa)
Szybkość: 6m
Klasa Pancerza: 12 (+2 Zrę)
Bazowy atak/zwarcie: +1/-9
Atak: sztylet +1 wręcz lub ugryzienie +1 wręcz
Całkowity atak: sztylet +1 wręcz (1k3-2) lub ugryzienie +1 wręcz (1k3-2)
Przestrzeń / zasięg: 75cm na 75cm/ 0m
Specjalne cechy: podatność na światło dzienne
Rzuty obronne: Wytrw+0, Ref+4, Wola+5
Atrybuty: S 7, Zr 15, Bd 10, Int 10, Rzt 16, Cha 14
Umiejętności: Ukrywanie się +14, Ciche poruszanie się +6, Zręczna dłoń +6, Przeszukiwanie +4, Otwieranie zamków +6, Blefowanie +6, Wyzwalanie się +6
Atuty: Doskonalsza Inicjatywa

Środowisko: lasy, głównie w klimacie umiarkowanym
Występowanie: czerniki łączą się w społeczności liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników
Skala Wyzwania: 1/2
Skarb: brak
Charakter: chaotyczny neutralny
Rozwój: 1-2KW

WALKA
Czerniki unikają otwartej walki. W przypadku bezpośredniego zagrożenia wolą raczej ratować się ucieczką. Jednak zmuszone do obrony bronią się niewielkimi, kilkucentymetrowymi sztyletami (większych przecież nie udźwigną). W ostateczności gryzą.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 20 maja 2019, 11:39 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka