Potwory

Chmurzasty smok

tekst archiwalny - 10 lutego 2008
- Musimy uderzyć w nich z lewej strony, generale. - rzekł Midian, widząc zbliżającą się powoli hordę obrońców Lipantharu. - Proponuję atak lekkiej jazdy.
- Tak. - odrzekł generał, widząc poważny wyraz twarzy swego podwładnego. - Tak właśnie zrobimy. Rozbijemy tę garstkę niedobitków, a następnie ruszymy w głąb Lipantharu. Jestem przekonany, że drzwi stolicy będą stały dla nas otworem. Wydaj rozkazy.


Po chwili trzystu jeźdźców, pogrupowanych w sześć oddziałów, ruszyło na lewe skrzydło Lipantharczyków. Ziemia trzęsła się pod uderzeniami ponad tysiąca kopyt. Wydawało się, że to już koniec Lipantharu.

Wtedy to niebo, do tej pory ciemne i ponure, otworzyło się, a z wnętrza powstałej dziury wyfrunęły chmury czarne jak noc. W mig uformowały się w kolosalnej wielkości gada. Ogromny stwór wzleciał nad atakującą armią, zionąc powietrzem tak zimnym, że dotknięci nim żołnierze zamarzali na miejscu.
- O, Bogowie... - zdążył wyszeptać Midian, po czym jego ciało, ugodzone błyskawicą, rozsypało się w drobny proch.


Chmurzaste smoki to legendarni przedstawiciele gadziego rodu. Mówi się, że pierwsze istoty tego gatunku zostały powołane do istnienia przez bogów mórz, burz i natury. Dziś wiadomo o nich bardzo niewiele. Mędrcy uważają, że obecnie żyje tylko kilka bądź kilkanaście tego rodzaju stworzeń, rozrzuconych po najdalszych zakątkach świata.

Istnieją nieliczne podania dotyczące chmurzastych smoków. Najstarsze pochodzą sprzed wielu stuleci, zaś najnowsze datuje się na niespełna dwieście lat. Według nich, chmurzaste smoki są wielkimi, dorastającymi do kolosalnych rozmiarów stworzeniami o szarych łuskach i głęboko osadzonych, krwistoczerwonych oczach, nieproporcjonalnie dużych w stosunku do reszty głowy. W zależności od pory dnia bądź warunków atmosferycznych wspomniane łuski zmieniają swoją barwę od niemal białego, jasnoszarego koloru, po najciemniejsze odcienie szarości, mylone zwykle z czernią. Pod względem anatomicznym niewiele różnią się od przeciętnego przedstawiciela gadziego rodu.

Zasadniczą cechą odróżniającą smoki chmurzaste od pozostałych, jest umiejętność kontrolowania pogody. Gady te potrafią zmieniać warunki atmosferyczne w promieniu kilometra od miejsca, w którym się znajdują. Mogą zesłać na dany obszar ulewne deszcze czy burze z piorunami, ale mogą też rozegnać chmury i sprawić, by po chwili nad tym samym terenem zaświeciło słońce. Powszechnie uważa się, że zdolność ta jest darem, jaki chmurzastym smokom złożyli bogowie natury.

Mimo przerażającego wyglądu i rozmaitych legend stawiających chmurzaste smoki w nienajlepszym świetle, istoty te są z natury neutralne. Nigdy nie zdarzyło się, by użyły swych nadnaturalnych zdolności w złej wierze. Podania mówią nawet o pomocy, jakiej chmurzaste smoki zwykły udzielać królestwom prześladowanym przez zaborczych sąsiadów. Nie była to jednak pomoc bezinteresowna - gady te bowiem bardziej niż jakiekolwiek inne umiłowały sobie gromadzenie bogactw, skarbów i artefaktów. Ich siedziby wypełnione są po brzegi złotem, klejnotami i potężnymi magicznymi artefaktami. Swoje legowiska chmurzaste smoki lokują wysoko na szczytach gór, starając się uchronić je przed wpływem intruzów. Nie przeszkadza to jednak żądnym bogactwa poszukiwaczom przygód, którzy raz na jakiś czas organizują ekspedycje mające na celu ograbienie gadów z ich skarbów. Wiadomo przynajmniej o kilkunastu takich wyprawach. Ich członkowie nigdy jednak nie wrócili do swych domostw.

WALKA
Zmuszony do walki chmurzasty smok ma do dyspozycji całą gamę ataków naturalnych - ugryzienie, uderzenie pazurem, uderzenie skrzydłem, uderzenie ogonem, miażdżenie. Oprócz tego korzysta ze specjalnych cech oraz ataków:

Podmuch zimna: chmurzasty smok potrafi zionąć powietrzem zimnym do tego stopnia, że często zamraża ono ofiary ataku. Obrażenia zadawane przez podmuch zimna zależne są od kategorii wiekowej smoka (patrz tabelki poniżej).

Niepodatność (zw): chmurzasty smok jest niepodatny na Uśpienie i Paraliż. Ponadto jest odporny na działanie wszelkich zaklęć i mocy związanych z zimnem (np. stożek zimna) oraz z elektrycznością (np. błyskawica).

Atak dźwiękowy: chmurzasty smok raz na 1k4 rund może użyć ataku dźwiękowego. Wydaje z siebie wówczas przeraźliwie głośny ryk, który trwa sześć sekund. Dźwięk zadaje 2k8 obrażeń plus 3 punkty obrażeń za każdą kolejną kategorię wiekową, wszystkim istotom znajdującym się w promieniu 9m x kategoria wiekowa smoka. Zatkanie lub zasłonięcie uszu chroni przed efektem ataku dźwiękowego. Należy to jednak zrobić zanim smok zaryczy.

Wzywanie błyskawic: chmurzasty smok może raz na 1k4 rund wezwać z niebios 1k6 x kategoria wiekowa błyskawic. Każda z nich zadaje 5k6 obrażeń istocie lub obiektowi, w który zostaje skierowana. Smok decyduje o miejscu, w które ma uderzyć błyskawica. W zależności od woli gada błyskawice mogą być skierowane w jedno bądź więcej miejsc.

Kontrolowanie pogody: chmurzasty smok może wpłynąć na stan atmosfery w obrębie trzech kilometrów od miejsca, w którym się znajduje. Może zesłać ulewne deszcze, błyskawice, śnieżycę, bądź też sprowadzić upał na dany obszar.

Oprócz wyżej wymienionych zdolności chmurzaste smoki posiadają cechy typowe dla smoków, szczegółowo opisane w Księdze Potworów. Ponadto, jako że chmurzasty smok jest istotą epicką, posiada także cechy smoków epickich, szczegółowo opisane w Podręczniku Przygód Epickich.

Potwór do edycji 3.5

CHMURZASTY SMOK
Środowisko: każde, poza pustyniami
Występowanie: pojedynczo, parami, rodzina (2 min. dojrzałe osobniki plus 2-4 osobniki z kategorii smoczątko, dziecko, młody lub małoletni
Skala wyzwania: smoczątko 11, dziecko 17, młody 19, małoletni 22, dorastający 25, dojrzały 28, dorosły 32, stary 35, wiekowy 37, antyczny 40, jaszczur 44, wielki jaszczur 51
Skarb: podwójny standardowy
Charakter: neutralny lub neutralny dobry
Rozwój: smoczątko 21-24KW, dziecko 26-29KW, młody 31-34KW, małoletni 36-39KW, dorastający 41-44KW, dojrzały 46-49KW, dorosły 51-54KW, stary 56-59KW, wiekowy 61-64KW, antyczny 66-69KW, jaszczur 71-74KW, wielki jaszczur 76+KW
KOMENTARZE (1) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Hannibal 11 lut 2008, 16:41
Unikaj powtórzeń całkiem sporo jest ich w tak, krótkim tekście.Po za tym na mój gust trochę za skąpo opisany. Jakie mają zwyczaje? Co lubią jeść? Czy skoro tak bardzo lubią bogactwa to są wredne? Jakaś historyjka. Jak dla mnie to potwora dopiero potwora opisanego tak jak w najlepszym opowiadaniu konkursowym można z powodzeniem "wstawić" do przygody:P no ale to już pedantyzm, niemniej jednak przydałby się głębszy opis.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 cze 2019, 18:35 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka