Podręczniki

AD&D "Księga Potworów"

tekst archiwalny - 24 sierpnia 2008
Zdobycie polskiej wersji „Księgi Potworów” do drugiej edycji systemu „Dungeons & Dragons” kosztowało mnie wiele wysiłku. Przede wszystkim dlatego, że w chwili, gdy zainteresowałem się erpegami, na rynku był już dostępny „D&D” 3ed. Ale to nie jedyny powód. Przez dłuższy czas byłem przekonany, że trzecia edycja najpopularniejszej gry fabularnej jest pierwszą spośród wydanych w Polsce. Wielkie było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że przed wieloma laty TM-Semic wydał podręczniki źródłowe do „AD&D”. Po wielu usilnych próbach, dostałem je w swoje ręce. Niniejszym przedstawiam wam może nie najbardziej przydatny, ale z pewnością najciekawszy z nich – „Księgę Potworów”.

„Księga Potworów” zawiera ponad sześćset bestii, gotowych do wykorzystania na sesjach „AD&D”. Większość pojawiła się później w edycji trzeciej, jednak czytając podręcznik, trafiłem na szereg nieznanych mi wcześniej istot. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy tuż po zapoznaniu się z kilkunastoma potworami, to schludny rozkład stron. Otóż na każdej kartce mamy wydzielone miejsce na statystyki danego stwora, na przedstawiającą go ilustrację oraz na opis, podzielony na cztery kategorie - charakterystykę ogólną, taktykę walki, zachowanie oraz ekologię.

Jak łatwo się domyślić, w charakterystyce ogólnej podano najbardziej podstawowe informacje o opisywanych potworach. Są to zazwyczaj dane na temat wyglądu i rozmiarów stworzeń. W paragrafach o nazwie „Walka” przyjrzano się natomiast dokładniej sposobom, w jakie bestie radzą sobie z przeciwnikami - czy i kiedy atakują oraz jakiego używają oręża, i jaką obierają taktykę, kiedy już dojdzie do otwartej walki. „Zachowanie” prezentuje zwyczaje potworów, ich naturalne usposobienie oraz obyczaje, kulty i społeczeństwo w przypadku ras inteligentnych. „Ekologia” zaś opisuje wpływ poszczególnych potworów na ich najbliższe środowisko, ale też mówi o miejscu ich występowania oraz pożywieniu.

Na uwagę zasługują ilustracje. Inaczej niż ma to miejsce w trzeciej edycji „D&D”, „Księgę Potworów” do „AD&D” ilustrowało zaledwie kilka osób, spośród których większość posiada podobny styl rysowania. Można by się spierać, czy jest to dobre posunięcie. W mojej opinii tak - ilustracje są proste, ale idealnie spełniają swoją rolę, przedstawiając poszczególne istoty w naturalnych pozach, zazwyczaj z przodu, czasem zaś z profilu bądź z półprofilu.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że trzecia edycja „D&D” wprowadza szereg uproszczeń i ułatwień względem „AD&D”. Mimo to druga wersja systemu także posiada swój urok. Chociaż pod względem mechanicznej wygody „D&D” 3ed bije ją na głowę, to same podręczniki są urocze w swojej prostocie. Oprawa książki (okładka, layout stron) jest przez to mniej klimatyczna i nastrojowa, ale wcale nie jest to dużą wadą. Znacznie bardziej dokucza duża ilość literówek, powtórzeń i błędów gramatycznych, jakich w swoim dziele dopuściło się wydawnictwo TM-Semic. Ludzie odpowiedzialni za korektę zdecydowanie mogli lepiej się postarać.

W chwili obecnej znalezienie „Księgi Potworów” do „AD&D” nie jest prostą sprawą. Książka nie znajduje się już w sprzedaży detalicznej. Dostać ją można chyba wyłącznie w spadku po dawnych nabywcach. Swój własny egzemplarz nabyłem na Allegro po długich poszukiwaniach. Jednocześnie wypadałoby ostrzec, iż ze względu na niewielką dostępność podręcznika, jego cena może być bardzo różna. O ile sam zdołałem nabyć „Księgę Potworów” za niespełna czterdzieści złotych, o tyle widziałem aukcje, których wartość dochodziła do niemal dwustu złotych.

Ogólnie rzecz biorąc „Księga Potworów” do „AD&D” to bardzo dobry podręcznik. Dziś, gdy na rynku dostępna jest już edycja 3.5, sens zakupu tej książki można uznać za wątpliwy. Tym niemniej, ja transakcji nie żałuję - koniec końców, znalazłem w tej książce wiele naprawdę ciekawych, dobrze opisanych i zilustrowanych istot, które wykorzystałem później na własnych sesjach.

Ocena: 8/10

Tytuł: Księga Potworów
Tytuł oryginału: Monster Manual
System: Advanced Dungeons & Dragons
Autorzy: praca zbiorowa; red. Doug Stewart
Wydawnictwo: TM-Semic
Rok wydania: 1996 (?)
Ilość stron: 394
ISBN: 83-86187-83-2
Cena: różna, zależnie od okazji - z reguły około 60-100zł
KOMENTARZE (1) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Diabellus 25 sie 2008, 16:46
Najlepszą ilustracją w tym podręczniku ma Invisible Stalker. :D

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 kwi 2019, 19:25 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka