Podręczniki

"Wyznania i Panteony"

tekst archiwalny - 2 sierpnia 2006
Wydany u nas w czerwcu 2004 podręcznik „Wyznania i Panteony” jest drugim oficjalnym wydanym przez ISĘ dodatkiem do Forgotten Realms, po „Potworach Faerunu”. Nie ukrywam, że na każdą pozycję z Zapomnianych Krain czekam z niecierpliwością, ale i od każdej dużo wymagam.

++

Kiedy już miałem w ręku podręcznik, pierwszym, co rzuciło mi się w oczy, była ładna okładka, na której widniał Bane. Tak samo jak to było w przypadku FRCS, także i tu okładka jest bardzo miła w dotyku, a papier niewiarygodnie cieniutki. Podręcznik jest oprawiony na twardo, co w produktach z Forgotten Realms jest raczej rzadkością.

Mając za sobą krótki wstęp i opis podręcznika od strony technicznej, opiszę teraz jak wygląda podręcznik po względem merytorycznym.

Pierwszy rozdział przedstawia najważniejsze bóstwa Faerunu. Każde z nich jest szczegółowo opisane. Pod nazwą każdego z bóstw określono, jak ono jest powszechnie w Faerunie nazywane. Zamieszczono symbole bóstw, napisano, z jakich planów pochodzą. Określono ich charakter, domeny, dziedzinę, ulubioną broń oraz poinformowano, kim są wyznawcy danego bóstwa. Każde bóstwo ma swoją własną historię i poświęcono osobne akapity na jej przedstawienie. Każdy z głównych bogów ma opisany swój dogmat. Dodatkową, ciekawą rzeczą jest opisanie wyglądu świątyń oraz kapłańskich zwyczajów w zakładkach „Świątynie i Kler”. Po opisie przychodzi kolej na statystyki danego bóstwa - a te przedstawione są według identycznego schematu, jak to miało miejsce w podręczniku "Bóstwa i Półbogowie".

Drugi rozdział przedstawia pozostałe bóstwa Faerunu, z podziałem na panteony - krasnoludzkie, elfie, niziołcze, gnomie itd. Bogowie są tu opisani bez żadnych statystyk, co według mnie jest błędem, gdyż wychodzę z założenia, że jeśli robi się podręcznik, to powinien on wszystko dogłębnie opisywać. Pierwszy minus.

Rozdział trzeci zatytułowany jest „Miejsca Kultu”. Opisano w nim hierarchie, ceremonie i usługi poszczególnych kościołów, zamieszczono też mapki świątyń poszczególnych bóstw. Czwarty i ostatni rozdział to „Rycerze Wiary”. Zamieszczono w nim kilkanaście ciekawych klas prestiżowych. Nie mam do nich żadnych zastrzeżeń, są całkiem dobrze zrównoważone i w równym stopniu ciekawe.

Przyszedł więc czas na podsumowanie. Moim zdaniem „Wyznania i Panteony” to dobry podręcznik, który z pewnością przyda się każdemu Mistrzowi Podziemi, kładącemu w swoich kampaniach nacisk na religię i pobożność. Jako zaletę należy dodać bardzo dobrą oprawę techniczną podręcznika - nie dosyć, iż wygląda on znakomicie, to wydawcy na szczęście ustrzegli się błędów w tłumaczeniu i literówek.

Ocena: 7/10

Tytuł: Wyznania i Panteony
Tytuł oryginału: Faiths and Pantheons
Autorzy: Eric L. boyd, Erik Mona
Tłumaczenie: Olga Zawadzka
Korekta merytoryczna: Aleksandra Gietka-Ostrowska
Ilość stron: 224
ISBN: 83-7418-025-0
Cena: 69,00zł
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 kwi 2019, 19:24 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka