Podręczniki

"Potwory Faerunu"

tekst archiwalny - 2 sierpnia 2006
Dosyć dawno na półkach w Empiku pojawił się kolejny dodatek do „D&D”. Chodzi o „Potwory Faerunu”, czyli książkę zawierającą nowe bestie do naszego ulubionego systemu.

++

Mimo iż nazwa sugeruje co innego, na okładce podręcznika wcale nie widnieje logo Forgotten Realms, a sam jej kolor również nie jest kremowy, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić w podręcznikach z FR.

Tyle na temat technicznej strony podręcznika. Należy go jednak przede wszystkim ocenić od strony merytorycznej. A jeśli chodzi o nią, to „Potwory Faerunu” prezentują się bardzo dobrze. Na wstępie przedstawiono sposób opisywania bestii, a potem zabrano się już do prawdziwej roboty.

Już na wstępie ukazuje nam się bardzo ciekawa bestia - aarakokra. I potem jest równie ciekawie. Niemal wszystkie potwory zostały zrobione naprawdę dobrze, a czytając ich opisy i statystyki wcale nie ma się wrażenia, że były robione na siłę. I tak, można sobie przypomnieć starych znajomych z „Baldur's Gate'a” - gibberlingi (w podręczniku nazwane bełkotnikami), ale są też bestie takie jak półczart draegloth znany z cyklu Wojen Pajęczej Królowej. Bardzo ciekawe wydały mi się meazele, quaggothy i bullywugi, a także zmory trupie oraz żądłowce. W niektórych przypadkach było tak, że opisy i statystyki były świetne, a całość psuły rysunki - dla przykładu Wybraniec albo siv.

Żaden z Monster Manuali do „D&D” nie mógłby zostać wydany gdyby nie opisywał przynajmniej kilku gatunków smoków. Tak również jest z „Potworami Faerunu” . Mamy tutaj smoki brunatne, cieniste, smoki pieśni, podziemne oraz zębate. Zdecydowanie najciekawszy z nich to smok cienisty, a zaraz po nim są smoki podziemne.

Mimo wszystko podręcznik nie jest pozycją na tyle ciekawą, by powinni posiadać ją wszyscy zwolennicy „D&D”. Przede wszystkim mam na myśli to, że jeśli ktoś nie prowadzi sesji ze sporą ilością potworów (nie chodzi mi o h'n's), to podręcznik będzie dla niego po prostu zbyteczny, gdyż tak naprawdę, oprócz wielu nowych bestii, nic sobą nie reprezentuje - ot, pozycja dla tych, co to lubią na sesjach walczyć z nowymi, ciekawymi bestiami.

Podsumowując, „Potwory Faerunu” to naprawdę dobry podręcznik, tworzony jednak przede wszystkim dla Mistrzów Podziemi osadzających swoje kampanie w Faerunie (chociaż znowu niekoniecznie) i lubiących dawać graczom sporo potworków do wytłuczenia. Całość jest okraszona ładnymi rysunkami (oczywiście z pewnymi wyjątkami), a ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne.

Ocena: 7,5/10

Tytuł: Potwory Faerunu
Tytuł oryginału: Monsters of Faerun
Autorzy: James Wyatt i Rob Heinsoo
Tłumaczenie: Piotr Kucharski
Korekta merytoryczna: [b] Tomek Kreczmar
[b] ISBN:
83-88916-98-X
Cena: 39,00zł
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 kwi 2019, 19:30 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka