Podręczniki

"Pieśń i Cisza"

tekst archiwalny - 2 sierpnia 2006
„Pieśń i Cisza” to czwarty z pięciu zapowiedzianych classbooków. Po podręcznikach opisujących wojowników i mnichów, czarodziejów i zaklinaczy, a także kapłanów i paladynów, przyszedł czas na kolejny suplement, w którym szczegółowo opisano bardów i łotrzyków.

++

Podręcznik ten kupiłem właściwie tylko po to, aby go poczytać, bo prawdę mówiąc nigdy nie miałem okazji grać ani złodziejem, ani bardem z prawdziwego zdarzenia. Liczyłem przede wszystkim na dobre klasy prestiżowe. I nie zawiodłem się.

Na początku opiszę sposób wydania „Pieśni i Ciszy”. Nie różni się on wcale od pozostałych classbooków. Jest wydany w miękkiej, ale dobrej jakościowo okładce, z piękną ilustracją. Książka liczy 96 stron, co jest według mnie ogromnym minusem we wszystkich classbookach - w końcu niewiele trzeba by dopisać, by mieć 128 stronicowy podręcznik, taki jak „Księga Wyzwań” czy „Poradnik Budowniczego Twierdz”. Kartki wewnątrz podręcznika są czarno-białe, a jego skład jest dobry, w odróżnieniu do budzącego politowanie składu „Księgi i Krwi”. Ilustracje są ładne, choć mało szczegółowe. Nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż są to jedynie powierzchowne szkice, mające delikatnie pobudzić wyobraźnię.

To, czego oczekiwałem po „Pieśni i Ciszy”, okazało się być zawarte na pierwszych kartkach podręcznika. „Klasy Prestiżowe”, bo tak nazywa się pierwszy rozdział, są ciekawie pomyślane i dobrze zrównoważone, zarówno pod względem wymagań, jak i zdolności specjalnych wynikających z ich używania. Najciekawszymi są według mnie Kieł Lloth, oraz Postrach Mórz. Zupełnym przeciwieństwem jest zrobiony najprawdopodobniej na siłę złodziej akrobata.

W „Pieśni i Ciszy” przedstawiono dziesiątki nowych trucizn i pułapek, co czyni ten podręcznik bardziej praktycznym od poprzednich classbooków, w których wszystko opisywane było według identycznego schematu. Autorzy podręcznika serwują nam też dwadzieścia sześć nowych atutów. Pod tym względem się jednak nie popisali, część z nich jest średnio przydatna, a część zrobiona właściwie tylko po to, by po ich wybraniu móc dopisać większe liczby na kartach postaci.

W trzecim rozdziale zamieszczono dodatkowy ekwipunek dla bardów i złodziei. Lwią część działu poświęcono na opisy instrumentów muzycznych, których łącznie jest kilkadziesiąt, a każdy z nich ma inne specjalne właściwości w rękach doświadczonych bardów. Opisano kilka nowych broni, z których najlepszą wydaje się być garota - zasadom jej użytkowania poświęcono kilka stron podręcznika. Prócz tego, trzeci rozdział zawiera kilkanaście przedmiotów magicznych.

W kolejnym rozdziale możemy przyjrzeć się gildiom złodziei. Jest to jeden z najciekawszych działów podręcznika. Autorzy opisali takie rodzaje gildii jak mafia czy chłopaki z dzielnicy, ale także szczegółowo opisano kolegia bardów.

Rozdział piąty nosi nazwę „Ty i świat wokół Ciebie”. Po nazwie można się domyślić, iż autorzy przedstawili w nim role bardów i łotrzyków w kampanii. W ostatnim rozdziale możemy zapoznać się z kilkunastoma nowymi zaklęciami.

Podsumowując: „Pieśń i Cisza” to dobry podręcznik, który śmiało można polecić graczom prowadzącym bardów lub złodziei. Przyda się też na pewno Mistrzom Podziemi, którzy prowadzą kampanię w przestępczym światku. Płacąc 29 złotych, otrzymujemy naprawdę solidny produkt.

Ocena: 8+/10

Tytuł: Pieśń i Cisza
Tytuł oryginału: Song and Silence
Autorzy: David Noonson i John D. Rateliff
Tłumaczenie: Tomasz Majkowski
Korekta merytoryczna: Tomek Kreczmar
Rok wydania: maj 2004
Ilość stron: 96
ISBN: 83-7418-000-5
Cena: 29,00zł
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 kwi 2019, 19:07 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka