Broń i przedmioty

Kula Prawdy

tekst archiwalny - 16 listopada 2008
Na sali rozpraw było wyjątkowo tłoczno. Tego dnia Najwyższy Sąd Tyra miał podjąć decyzję o wyroku dla Ferta Farenusa, oskarżonego o zabójstwo trzech kapłanów i kradzież świętych relikwii z miejscowej świątyni Ilmatera. Rozprawa toczyła się przez kilka godzin. Dowody przeciw oskarżonemu były niepodważalne. Fert dokonał zbrodni na oczach świadka, a tuż po morderstwie, podczas rewizji, w jego domu znaleziono zakrwawione szaty. Obrońca Farenusa nie miał łatwego zadania, a sam oskarżony niewiele mu pomagał. Od lat cierpiał na chorobę psychiczną i był powszechnie uznawany za szaleńca, jednak podczas rozprawy nie zostało to uwzględnione. Zbrodnia, którą popełnił, była zbyt poważna.

- NIE ZABIŁEM ICH!!! NIE ZABIŁEM!!! MYLICIE SIĘ WSZYSCY, POPEŁNIACIE WIELKI BŁĄD! NIE SKRZYWDZIŁEM TYCH LUDZI! - Farenus krzyczał na sali rozpraw, a w jego oczach malowało się przerażenie. Wiedział, jaki czeka go wyrok.

- Nie pozostaje nam więc nic innego, jak się o tym przekonać. - rzekł Przewodniczący Najwyższego Sądu Tyra i wyjął spod lady pokaźnych rozmiarów okrągły, zawinięty w szaty przedmiot. Kapłani obok wstali i pomogli mu ustawić go na specjalnym, pozłacanym podeście pośrodku ławy.

by WindSowerby WindSower

Większość uczestników rozprawy wzdrygnęła się lub zaczęła wiercić w fotelach. Poczuli, jak pomieszczenie zostaje wypełnione potężną, magiczną aurą. Kula stojąca na złotym podeście rozbłysła jasnym światłem, oślepiając wszystkich zgromadzonych, a zaraz potem zgasła. Przypominała teraz najzwyklejszą, szklaną kulę, lecz zgromadzeni na sali ludzie byli pewni, iż przedmiot kryje w sobie niespotykaną potęgę.

- Fercie Farenusie, czy nadal utrzymujesz, że jesteś niewinny? Czy utrzymujesz, że nie jesteś winnym morderstwa kapłanów Ilmatera oraz kradzieży świątynnych relikwii? - ponownie odezwał się Przewodniczący
- TAK, tak, tak, tak, tak! Jestem niewinny! - mówił szybko, wyraźnie podekscytowany
- Sprawdźmy to. - rzekł i położył dłonie na kuli - Niech nastanie Prawda!

Kula ponownie rozbłysła światłem, oślepiając wszystkich zgromadzonych na sali ludzi, następnie zaczęła mienić się wszystkimi kolorami, aż w końcu zaczęła przybierać jednolitą barwę. Kolor kuli przeszedł z żółtego, w pomarańczowy, a z pomarańczowego w jasnoczerwony. Stopniowo czerwień zaczęła ciemnieć, aż przybrała krwisty odcień.

Na sali rozległy się ciche rozmowy. "Winny", "Morderca", szeptano. Jednak gdy Najwyższy Kapłan wstał, wszystkie dialogi ucichły. Oczy zgromadzonych na sali ludzi wpatrywały się w niego jak w bóstwo.

- Fercie Farenusie. W imię Bezstronnego Boga, Najwyższy Sąd Tyra skazuje cię na karę śmierci przez powieszenie. Egzekucja odbędzie się jutro z samego rana. Chwała niech będzie Sprawiedliwemu Bogu.


Kroniki Tethyru, 1365 RDKula Prawdy to potężny, legendarny artefakt, należący niegdyś do Tyra, boga sprawiedliwości. Według legendy, Tyr wziął go ze sobą na Plan Materialny, kiedy tylko nastały Czasy Kłopotów i zamierzał używać do rozstrzygania ziemskich sporów. Nie przewidział jednak, że magia zacznie płatać figle i musiał zrezygnować z korzystania z Kuli. Mówi się, że ukrył ją wówczas w Twierdzy Wiernych, w Tethyrze i oddał pod opiekę najbardziej zaufanych kapłanów.

Nie istnieją jednakże żadne dowody, jakoby Kula Prawdy kiedykolwiek istniała. Jedyne zachowane podanie o przedmiocie działającym analogicznie do Kuli, to powyższy tekst z Kronik Tethyru. Wskazywałoby to, że artefakt rzeczywiście został ukryty w Tethyrze i najprawdopodobniej znajduje się pod stałą opieką tamtejszych wyznawców Tyra. Z drugiej strony, źródła ustne mówią o wielu innych miejscach, w których miałaby ona być ukryta. Wymienia się między innymi zrujnowaną kaplicę Tyra na Lwim Trakcie, jak i katakumby Domu Dłoni Tyra w Thesk. Od dawien dawna poszukiwacze legendarnych artefaktów łamią sobie głowy nad znalezieniem Kuli Prawdy. Nic jednak nie wskazuje, by poszukiwania miały w najbliższym czasie zakończyć się powodzeniem.

Wygląd i działanie: podania odnośnie wyglądu Kuli Prawdy są bardzo różne. Jednak według pierwotnej legendy, artefakt ten przypomina zwyczajną, szklaną kulę, o średnicy około trzydziestu centymetrów. Przygotowana do użycia, rozbłyska jasnym światłem. Następnie, w zależności od sytuacji, zmienia kolor na czarny lub czerwony. Czarny, jeśli wykryje kłamstwo, a czerwony, jeśli wykryje prawdę.

Działanie Kuli Prawdy jest bardzo proste, lecz mimo owej prostoty, posiadanie takiego przedmiotu mogłoby przynieść niewyobrażalną potęgę. Artefakt ma bowiem tę specjalną właściwość, że reaguje na wypowiadane słowa. Kiedy osoba używająca artefaktu wypowie słowa "Niech nastanie Prawda", kula zmienia barwę na czarną lub czerwoną, w zależności, czy wykryje w wypowiedzianych słowach prawdę, czy fałsz. Osoba ją posiadająca nie musi się obawiać, że zostanie przez kogokolwiek okłamana - gdyż Kula i tak zdradzi jej, jak sprawy mają się w rzeczywistości. Z tego względu podobny artefakt jest marzeniem wszystkich sędziów, prawników oraz władców. Niektórzy z nich finansują nawet ekspedycje mające na celu odnalezienie Kuli Prawdy, jednak jak dotąd nie przynoszą one żadnych efektów.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 kwi 2019, 19:52 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka