Broń i przedmioty

Buty Uścisku

tekst archiwalny - 6 stycznia 2008
(...) wkrótce walka dobiegła końca. Zwłoki orków i goblinów porozrzucane były bezładnie po całym pomieszczeniu. Hannar wyjął miecz z gardła jednej z ofiar i leniwym ruchem oczyścił ostrze z krwawej brei. Jego towarzysze natychmiast przystąpili do przeszukiwania pokonanych przeciwników. On zaś skupił się na rzędzie skrzyń leżących pod ścianą. W większości kryły niewiele warte tkaniny i kiepsko wykonane naczynia. W najgłębiej schowanym kufrze, Hannar znalazł jednak coś ciekawego. Kilka sztuk srebrnej biżuterii, pierścień - najpewniej złoty, wysadzaną klejnotami bransoletę i bliżej niezidentyfikowane obuwie.

Chcąc zaimponować towarzyszom nowymi zdobyczami, Hannar założył część ze znalezionych błyskotek. W okolicy nie było lustra, ale i bez niego był pewien, że odziany w takie skarby wygląda nie mniej godnie niż calishycki szlachcic. W końcu Hannar założył buty. Rozmiar zdawał się być idealnie dopasowany do jego stopy.

I wtedy nastąpiło coś dziwnego. Skóra, z której buty zostały wykonane, stała się nagle niewyobrażalnie ciasna. Hannar poczuł ścisk graniczący z bólem. Sięgnął dłonią do stopy, chcąc zdjąć przeklęte obuwie. Przerażony spostrzegł, że buty wrosły w skórę i zjednały się z jego ciałem.
- Yulan! Retna! Opaf! Chodźcie tu natychmiast, pomóżcie mi!


Gytan Joinar, „Indeks Przedmiotów Przeklętych”Buty Uścisku to jeden z tych magicznych wynalazków, które znawcy Sztuki najpewniej określiliby mianem przeklętego. Pierwsze wzmianki o tym przedmiocie pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to jeden z magów-komików, Gyron Smietro, zawarł w swojej książce informację o specyficznym obuwiu, rzekomo odnalezionym podczas jednej z wypraw. Po założeniu, buty miały zaciskać się na nodze do tego stopnia, że nieszczęśnik miał poważne problemy z chodzeniem.

Nie wiadomo, kto wpadł na pomysł stworzenia tak niepraktycznego, a przede wszystkim uprzykrzającego życie przedmiotu. Prawdopodobnie był to ktoś niezmiernie złośliwy, o specyficznym poczuciu humoru. Nie ma pewności co do tego, jak wiele Butów Uścisku krąży teraz po Faerunie. Jednak zważywszy na fakt, iż zaklęcie nałożone na buty nie jest zbyt potężne i trudne do rzucenia, na przestrzeni lat musiało powstać wiele duplikatów. Tak czy inaczej - Buty Uścisku to z reguły wysokie, skórzane obuwie, nie posiadające żadnych charakterystycznych cech, które mogłyby wskazywać na magiczne pochodzenie przedmiotu.

Osoba, która założy Buty Uścisku, czuje jak obuwie wrasta w jej skórę. Kiedy spróbuje się poruszyć, zauważy, że jej stopy nagle stały się zaskakująco ciężkie - po założeniu, pojedynczy but waży dziesięć kilogramów. W praktyce oznacza to, że osoba nosząca Buty Uścisku jest w stanie poruszać się tylko z jedną trzecią normalnej szybkości. Zdjęcie przedmiotu nie jest proste. Jako że buty wrastają głęboko w skórę, wszelkie konwencjonalne metody pozbycia się obuwia z nóg wiążą się z niewyobrażalnym bólem, a i tak zawsze spalają na panewce. Jedynym rozwiązaniem jest rzucenie na nieszczęśnika czaru „Zdjęcie Klątwy”, który sprawi, że buty odczepią się od skóry. Dotarcie do maga znającego to zaklęcie, często stanowi trudność - zwłaszcza gdy nierozważny poszukiwacz przygód przywdzieje obuwie w trakcie eksplorowania lochów. Z tego względu podobne przedmioty są tak znienawidzone przez wszelkiej maści awanturników.

Waga: przed założeniem Buty Uścisku mają wagę normalnego obuwia. Po założeniu buty stają się cięższe i ważą po dziesięć kilogramów każdy.

Działanie: w chwilę po założeniu, Buty Uścisku wrastają w skórę, zwiększają swą wagę i zmniejszają prędkość noszącej je osoby do jednej trzeciej zwyczajnej wartości.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 kwi 2019, 19:36 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka